Nakon vojnih neuspeha, Moskva je osam puta od oktobra ispalila rakete na ukrajinsku energetsku infrastrukturu. Veliki delovi zemlje imaju struju samo na sat.
Ukrajinsko stanovništvo pretrpelo je još jedan talas ruskih raketnih napada u ponedeljak. Ponovo su Rusi gađali važne infrastrukturne objekte visokopreciznim dalekometnim oružjem. Zbog posledica granatiranja ukrajinski snabdevač energijom Ukrenergo upozorio je na isključenja struje u celoj zemlji. U međuvremenu, predsednik Volodimir Zelenski rekao je u video poruci: "Naš narod se nikada neće predati".
Herson
Prema njegovim izjavama, ukrajinska protivvazdušna odbrana uspela je presresti oko 60 od 70 ruskih navođenih projektila. Zelenski je proslavio ovaj uspeh u svom dnevnom video obraćanju u ponedeljak uveče. "Svaki ruski projektil koji je lansiran konkretan je dokaz da se teror može pobediti", rekao je. Ipak, bilo je nekoliko pogodaka. “Nažalost, ima žrtava”, rekao je Zelenski. Ubijene su četiri osobe.
Novi talas napada ruskih snaga na Ukrajinu nije došao samo na dan stupanja na snagu naftnog embarga na rusku naftu, već i na godišnjicu potpisivanja Budimpeštanskog memoranduma. U dokumentu potpisanom 5. decembra 1994. Rusija, Velika Britanija i Sjedinjene Države zajednički su dale Ukrajini, Belorusiji i Kazahstanu sigurnosne garancije za odricanje od svog nuklearnog oružja iz sovjetske ere na njihovim teritorijima. Među ostalim, potpisnici su se obavezali na poštovanje suvereniteta i postojećih granica triju bivših sovjetskih republika.
Sudbina ovog dokumenta daje odgovore na mnoga današnja pitanja o Rusiji, rekao je Zelenski. “Ako potpišite nešto s ovim teroristima – neće biti mira. Ako se s njima nešto dogovorite – oni će to sigurno prekršiti. Samo uništavanje ruskih terorističkih sposobnosti, oslobađanje cele naše zemlje i suđenje ubicama može doneti mir”, rekao je.